Jak wykonać samodzielne czyszczenie alcantary?

Warto zdawać sobie sprawę, że podstawowym sposobem na konserwację alcantary jest jej regularne odkurzanie. Trzeba podkreślić, że odkurzenie powierzchni nie tylko zapobiega gromadzenia się kurzu, ale również zanieczyszczeń. Wraz z upływem czasu mogą one bowiem przyczynić się do stopniowego niszczenia włókien tapicerki.

Na czym polega czyszczenie alcantary?

Należy przede wszystkim pamiętać, aby działać natychmiastowo. W przypadku zaplamienia należy zająć się zabrudzeniem w ciągu pierwszych 30 minut. Z kolei gęste plamy np. z jogurtu warto zbierać za pomocą plastikowej szpatułki lub łyżeczki.

W jaki sposób powinno się usuwać plamy i zabrudzenia?

Trzeba mieć świadomość, aby usuwać plamy z alcantary od krawędzi zewnętrznej ku środkowi w celu uniknięcia dalszego rozprzestrzeniania się zabrudzenia. Warto również zaznaczyć, aby podczas uciskania zabrudzeń unikać pocierania. Nie można bowiem doprowadzić do przyspieszenia wnikania rozlanej substancji w głąb tkaniny.

Rekomendowane jest używanie czystej białej szmatki albo gąbki. Należy również płukać ją w czystej wodzie, a następnie bardzo dokładnie wyciskać praktycznie po każdej próbie związanej ze spieraniem plamy.

Warto wiedzieć, że obecnie na rynku dostępne są specjalistyczne produkty przeznaczone do czyszczenia alcantary. Oczywiście środek trzeba najpierw nanieść na gąbkę, a następnie okrężnymi ruchami wetrzeć w materiał. Pozostałości koniecznie trzeba usuwać wilgotną szmatką. W przypadku bardzo uporczywych zabrudzeń rekomendowane jest kilkukrotne powtarzanie czynności.