195/60 r15 letnie

Parametry opony – na co mają wpływ?

Wiele osób zastanawia się, po co tyle różnych opon na rynku. Ostatecznie można by przecież ograniczyć się do różnych wielkości felg i cała sprawa z wymianą i porównywaniem byłaby uproszczona. Byłoby tak, gdyby nie fakt, że parametry opon to nie widzimisię, ale uzasadniona konieczność.

Co oznaczają parametry opon?

Dla przykładu można opisać opony letnie 195/60 R15 (https://www.sklepopon.com/opony/letnie/195/60/r15). W oponach tych jest podaną ich szerokość, profil oraz rozmiar felgi . Które to dokładnie są i za co odpowiadają.?

195 – jest to szerokość opony w milimetrach. Opona taka ma zatem 19,5 cm szerokości. Im cięższe i większe auto, tym szersza opona. Masa auta musi być bowiem rozkładana na większej powierzchni. Auto mające za małą oponę szybciej by ją zużywało, istniałoby ryzyko pęknięcia jej w trakcie jazdy, a co najważniejsze droga hamowania byłaby zdecydowanie dłuższa.

65 – profil opony. Profil to podany w procentach stosunek jej wysokości do szerokości. W przykładzie zatem 60% szerokości to jej wysokość jak nie trudno policzyć wynosi to zatem 11,7 cm. W rzeczywistości dąży się do tego, aby opony miały profil jak najmniejszy. Zachowują się wtedy najlepiej i najtrudniej jest je uszkodzić. Niestety ograniczeniem tutaj jest osiągnięcie wymaganego prześwitu auta lub konieczność zwiększenia felgi, co nie zawsze jest możliwe lub daje pozytywny efekt.

R15 – średnica felgi w calach. Felga musi być na tyle duża, aby opona na nią założona miała odpowiednią wysokość zapewniającą odpowiedni prześwit, a jednocześnie, aby sama felga nie była za ciężka.