jazda samochodem rajdowym aston martin

Jazda samochodem rajdowym a bezpieczeństwo

Rajd jest formą sportów motorowych, która odbywa się na drogach publicznych lub prywatnych ze zmodyfikowaną produkcją lub specjalnie zbudowanymi samochodami dopuszczonymi do ruchu drogowego. W dzisiejszych czasach jazda samochodem rajdowym jest bardzo popularna.

Samochód rajdowy – czy jest bezpieczny?

Termin „rajd”, jako gałąź sportów motorowych, prawdopodobnie pochodzi z pierwszego rajdu Monte Carlo, który odbył się w styczniu 1911 roku. Wydarzenie to doprowadziło bezpośrednio do okresu wyścigów drogowych między miastami we Francji i innych krajach europejskich. Pierwsza wojna światowa spowodowała przerwę w rajdach samochodowych. Rajd Monte Carlo został reanimowany dopiero w 1924 roku. Istnieją dwie główne formy: rajdy sceniczne i rajdy drogowe. Od lat 60. rajdy sceniczne są profesjonalną gałęzią sportu. Opierają się one na prostej prędkości na odcinkach drogi zamkniętej dla innego ruchu. Mogą się one różnić od asfaltowych przełęczy górskich po nierówne leśne ścieżki.

Ekscytująca jazda

Rajdy drogowe są oryginalną formą rozgrywaną na autostradach otwartych dla normalnego ruchu, w których nacisk kładziony jest nie na prędkość, lecz na dokładność pomiaru czasu i nawigacji oraz niezawodność pojazdu, często na trudnych drogach. Istnieje kilka rodzajów rajdów samochodowych testujących dokładność, nawigację lub rozwiązywanie problemów. Niektóre typowe typy to: rajd regularności lub rajd prędkości. Jazda samochodem ( https://www.prezentzycia.pl/pl/k/Jazda-samochodem-rajdowym) rajdowym musi więc być bardzo ekscytująca.