Jazda i drift na torze wyścigowym

Jazda samochodem na torze posiada wiele oblicz. Można jeździć z instruktorem, wynająć sportowy samochód, doskonalić technikę poślizgu i hamowania. Jedną z najciekawszych opcji jazdy jest technika driftu, czyli wprowadzania samochodu w poślizg i utrzymywania tego sposobu poruszania jak najdłużej.

Spróbować różnych modeli

Warto przypomnieć, że różne powierzchnie jak i układ torów wymagają innych technik jazdy. Bywają tory, które pozwalają rozwijać wyższe prędkości, na niektórych z kolei wymagane jest szybsze manewrowanie kołem kierownicy. Jazda autem na torze Jastrząb Radom pozwala poznać i sprawdzić się na nowoczesnym, zbudowanym od podstaw autodromie, gdzie na 21 ha powierzchni pomieszczono tor asfaltowy o długości 2400 m co wraz z powierzchnią szutrową czyni 3500 m. Dodatkowo obiekt oferuje specjalną infrastrukturę wspomagająca naukę techniki jazdy, jak poślizgowe platformy i „szarpaki”. Wracając do samego toru wyścigowego, posiada on 11 zakrętów, a jego szerokość nie spada poniżej 10 m w żadnym z miejsc. Pozwala to na rozwinięcie szybkości i zademonstrowanie swoich umiejętności w różnych stylach jazdy. Będzie to tym łatwiejsze, iż na zmagania kierowców można patrzeć z trybun. Kolejne zalety toru to nagłośnienie oraz oświetlenie, które pozwala na jazdę w różnych porach dnia i roku.

Zdecydowanie wybierając jazdę autem powinno się sprawdzić różne modele samochodów, które dają ciekawe możliwości i różne doznania. Od najnowszych modeli Lamborghini po auta bliższe jeździe drogowej jak Mitsubishi Lancer – poszczególne pojazdy będą rozmaicie zachowywać się na torze.

Z poślizgiem do celu

Celem treningów driftowych jest poprawa własnych umiejętności oraz realizowanie pasji motoryzacyjnej. Do swobodnej jazdy w tym stylu potrzebny jest samochód spełniający określone warunki. Z pewnością auto musi być sprawne techniczne, posiadać sprawne podzespoły, karoserię i układ wydechowy w całości, co więcej kierowca jest zobligowany do zapewnienia sobie i pasażerom bezpieczeństwa. Do driftu auto musi być wyposażone w klatkę bezpieczeństwa, o pasach już nie wspominając. Rollbar zapewnia bezpieczeństwo, podobnie jak kaski na głowie i sprawna gaśnica w razie pożaru.

W czasie jazdy autem na torze Jastrząb Radom otrzymuje się pomoc i przyjazne wsparcie profesjonalnego opiekuna – instruktora. W ten sposób zyskuje się pewność dobrego wykorzystania toru. Instruktor, po przekazaniu wiedzy teoretycznej zabiera przyszłego kierowcę na fotel pasażera, gdzie w formule drift-taxi uczy się droga podpatrywania technik opanowania auta. Właściwe driftowanie zaczyna się później, kiedy adept jazdy wyścigowej sam siada za kółkiem gotów zmierzyć się z autem, szutrem i własnymi umiejętnościami.

Dla każdego coś potrzebnego

Jeśli chodzi o początkujących kierowców, to opieka instruktora nie podlega dyskusji – jest potrzebna. Co jednak począć, gdy jazdę na torze zechce podszlifować doświadczony na niejednym torze kierujący? Wtedy instruktor służy radą, fachową pomocą i asystą. Fachowy dobierają bowiem informacje i rady do poziomu swego klienta.