Domowe stacje ładowania samochodu sposobem na oszczędność

Domowe stacje ładowania samochodu sposobem na oszczędność

Domowa stacja ładowania samochodu elektrycznego to urządzenie przyspieszające proces naładowania akumulatorów samochodu elektrycznego dzięki zwiększeniu mocy ładowania. Na rynku polskim dostępnych jest kilka różnych rodzajów tej przydatnej dla każdego posiadacza samochodu elektrycznego instalacji.

Naścienne stacje ładowania samochodów elektrycznych

Pozwalają one na pełne doładowanie auta we własnym garażu. Są prostymi w obsłudze urządzeniami o nowoczesnym designie i wytrzymałej konstrukcji. Ich obudowa wykonana jest z reguły z PCV lub aluminium. Maluje się ją proszkowo i wyposaża w wyświetlacz lub wskaźnik LED, dzięki któremu możliwe jest odczytanie parametrów pracy.

Naścienne stacje ładowania samochodów elektrycznych

Będące częścią stacji układy elektroniczne kontrolują komunikację między stacją a samochodem. Konstrukcja urządzenia umożliwia jego montaż na ścianie garażu.

Stacje ładowania na statywie

Są odmianą naściennych stacji ładujących. Jedyną różnicą jest to, że montuje się je na dedykowanym słupku (tzw. statywie).

Domowe stacje ładowania samochodu z wbudowanym modułem EVSE

Dysponują one zdecydowanie większą mocą ładowania. Tego typu instalacje po podłączeniu do instalacji 400 V oddają maksymalną moc 22 kW. Dzięki zabezpieczeniu, jakie gwarantuje moduł EVSE, mogą one też ładować prądem o większym natężeniu – do 32 A.

Wszystkie wymienione typy domowych stacji ładujących mogą być wyposażone w gniazdko lub zamontowany na stałe kabel. Te drugie mogą ładować jedynie samochody z gniazdem dopasowanym do wtyczki kabla. Te pierwsze dzięki możliwości zastosowania adapterów i przejściówek dają większą swobodę.