samochód w leasing

Czy samochód w leasingu to dobry pomysł dla właściciela niedużego biznesu

Kiedy prowadzi się firmę albo działalność gospodarczą, najczęściej potrzebny jest samochód. Trzeba w końcu dojeżdżać do klientów, jeździć po zaopatrzenie do sklepu czy hurtowni, albo po prostu sprawnie przemieszczać się po mieście, kiedy załatwia się inne biznesowe sprawy. Komunikacja miejska przy prowadzeniu własnego biznesu to raczej nie jest dobry pomysł. Niestety młody przedsiębiorca nie zawsze może pozwolić sobie na zakup samochodu, dlatego dobrym dla niego rozwiązaniem może być wzięcie samochodu w leasing.

Samochód w leasingu dla właścicieli niedużych biznesów

Biorąc samochód w leasing, niejako wypożycza się go od dealera konkretnej marki. Zostaje ustalona cena, jaką każdego miesiąca trzeba zapłacić za wypożyczenie samochodu. Koszty leasingu wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Skąd tak duża rozbieżność? Wszystko zależy od pierwotnej ceny samochodu. Luksusowe samochody są drogie, zatem również leasing takich aut jest kosztowny. Nieduży samochód osobowy, który w salonie kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych, nie generuje tak dużych kosztów przy leasingowaniu. Trzeba zatem zdecydować się na opcję najbardziej korzystną dla siebie, pamiętając o tym, że koszty leasingu można włączyć do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Czy biorąc auto w leasing zostaje się jego właścicielem?

Osoba, która decyduje się na leasing samochodu, oczywiście nie jest jego właścicielem. Stanie się nim dopiero wtedy, gdy spłaci całą wartość samochodu, co może mieć miejsce dopiero po kilku latach. Jednak w międzyczasie będzie chciała zrezygnować, bo na przykład spodoba się jej inny samochód, nie ma problemu. Taką umowę można rozwiązać, po określonym czasie.